Čo si predstavíte, keď sa povie ramen?

Ramen

Má mnoho variácií, servíruje sa s bravčovými plátkami, vajcom, krevetami...dokonca aj s kukuricou! Mnoho miest v Japonsku má svoje vlastné "územné" variácie. Základ sa však nemení - rezance, polievka, topping

"Moderný" Názov: Japonské slovo "ramen" je odvodené z čínského "la" - vytiahnuť a "mian" - nudle, rezance, pretože pôvodne tieto nudličky (nehnevajte sa, ale český výraz mi ide viac na jazyk :) sa robili ručne a práve tie špeciálne rezance sú základom akejkoľvek ramen!

Čínsky Pôvod: Avšak, Ramen pôvodne nebol Ramenom, pretože do Japonska v dnešnej verzii vlastne prišiel neskôr, až v roku 1910 a to vďaka Číne. Práve čínski kuchári v tokyjskej reštaurácii vytvorili vývar s rezancami, ktoré nielen vyzerali inak ako japonské, ale boli tiež pružnejšie. Netrvalo dlho a získali si obrovskú obľúbenosť, ktorá nakoniec viedla až k instantným verziám, ktoré má každý Japonec okamžite po ruke. Niežeby vraj nejakú tú verziu tejto "polievky" nejedli už v 17. storočí, ale konečná podoba a obľúbenosť bolo niečo, na čo si musela proste počkať. Príkladom obrovskej popularity je napríklad Múzeum Ramen - ktoré sídli v Yokohame. "Le-Kei" je napr. aj yokohamskou verziou, teda husté, rovné rezance a bravčový vývar. Tento pokrm mal pôvodný názov Shina Soba - teda aj foneticky v sebe niesol pripomienku Číny. Podľa vzťahov Japonsko/Čína sa potom začal používať radšej názov Chuka Soba, až v roku 1958 Japonsko predstavilo prvú vlastnú instantnú verziu s kuracou príchuťou a jej názov znel - Chicken Ramen!

Popularita Ramen: Instantný Ramen znamenal prelom! V Japonsku fungujú predajne, kde Vám namiešajú instantnú zmes presne podľa vašich požiadaviek, uzatvoria ju a do práce, či školy idete s vlastným mixom. Tieto predajne sú vysoko obľúbené.

Okrem už spomínaného múzea, má však Ramen obrovské zastúpenie aj v iných oblastiach kultúry - je spomínaná v rôznych TV reláciách, či anime (v Narutovi napríklad), ale tiež manga Kinnikuman predstavila charakter, ktorý sa nazýva Ramennman, to všetko je však stále iba kvapka v mori konzumnosti.

Konzumácia Ramen: Všetci dobre vieme, hlavne z kórejských dorám :D, ako strašne Aziati sŕkajú, keď papajú rezance z Ramen xD. Ramen sa má totiž papať za horúca, aby rezance vo vývare nezkašoviteli - čiže ide o rýchlu konzumáciu. Nasatie horúcich rezancov týmto štýlom je asi jediná možnosť ako sa s horúcimi rezancami dobre vysporiadať :D.

Ramen dostanete prakticky všade, ale tie najkvalitnejšie samozrejme v Ramen Shop, ako je ten náš zameraný predovšetkým na ne.

Ayano